تراریخته یا غیرتراریخته ؟!!
۰
Avatar

تعریف محصول تراریخته :

تراریخته عبارت از محصولات کشاورزی گیاهی و دامی یا شیلاتی که با دستکاری ژنتیکی ژنی بیگانه وارد ساختار وراثتی آنها شده است.

  • کمپانی های تراریخته بشدت تلاش می کنند بذرها و محصولات تراریخته خود را به همه ی کشورها توسعه دهند و کشاورزی همه ی کشورها را تراریخته کنند ازجمله ایران. ولی کشورها و مردم در حال آگاه شدن هستند و مخالفت ها افزایش یافته.
  • این کمپانی ها فقط به دنبال سود و تجارت هستند وجان و مال و سرزمین و محیط زیست و طبیعت و ذخایر ژنتیکی برای آن ها ارزش ندارد.پس ما خودمان باید مراقب سلامت خانواده ، طبیعت ، کشور و ذخایر ژنتیک باشیم.

کشت محصولات تراریخته فعلا در ایران ممنوع است.

  • هیچکدام از محصولات کشاورزی و دامی که در خاک ایران تولید می شود تراریخته نیست.
تمام محصولات تراریخته موجود در بازار ایران وارداتی است. هیچکدام از محصولات زیر که در کشور کشت وتولید می شود تراریخته نیست : غلات (گندم ، جو ، برنج و ذرت و سویا و کلزا و کانولا) ، میوه ها ، حبوبات ، سبزیجات ، صیفی جات ، گا و گوسفند  وبز و سایر دام ها ، ماهی ها ، آجیل ، کنجد ، زیتون ، آفتابگردان و روغن های نباتی که از محصولات داخلی تولید می شود تراریخته نیست.
  • تدابیری اتخاذ شده است که برچسب زدن تراریخته بر روی محصولات در ایران انجام شود تا این آگاهی به مردم داده شود محصولی را که مصرف می کنند تراریخته می باشد یاغیر تراریخته.

اثرات زیست محیطی تراریخته ها شامل : – افزایش مصرف سموم بدلیل مقاومت آفات – انتقال ژن های تراریخته به گیاهان غیر تراریخته و نابودی ذخایر ژنتیک و نابودی حشرات و حیوانات مفید – تراریخته   باعث ترویج تک کشتی می شود – تراریخته سبب کاهش مواد مغذی خاک می شود و به خاک آسیب می رساند. – تراریخته سبب نابودی حشرات مفید چون زنبور عسل و سایرحشرات می شود. تراریخته ها از طریق موارد زیر به سلامت ما آسیب وارد می کنند : – صدمه تراریخته به دستگاه گوارش و بیماری های التهاب روده و معده – نفوذ پذیر یا نشت روده : یعنی هر چیزی را که می خوریم مستقیم وارد خون می شود که می تواند منجر به آلرژی و عدم تحمل شود. – ایجاد بیماری های مزمن – آسیب به سلول های سیستم ایمنی بدن :کلیه ، کبد ، بیضه ها و تخمدان ها و نازایی و کاهش باروری – احتمال تولید سلول های سرطانی – ایجاد آلرژی بر اثر استفاده طولانی مدت از محصولات تراریخته – مصرف محصولات تراریخته سبب به هم خوردن میکروب های طبیعی که نقش مهمی در سلامتی و ایمنی بدن دارند می شوند.

محصول اصلاح شده با محصول تراریخته کاملا متفاوت است .
  • این دو واژه را باهم اشتباه نگیریم در محصولات تراریخته یک ژن بیگانه وارد گیاه می شود در حالی که در محصولات اصلاح شده که از صدها سال پیش صورت می گیرد مثل پیوند زدن ، تلاقی گیاهان هم خانواده باهم یا روش های علمی اصلاح نباتات. هیچ ژن خارجی وارد گیاه نمی شود. بنابراین هیچ اشکالی برای سلامتی و محیط زیست ندارند.
مثالی از محصول اصلاح شده نشاسته اصلاح شده است ، نشاسته خام ، بافت ضعیف و کدر ایجاد می کند و این دلیلی است که صاحبان صنعت برای بهبود کیفیت محصولات به اصلاح نشاسته اقدام کردند. هدف از اصلاح نشاسته ، رسیدن به خواص کاری مختلف مانند بهبود جذب آب ، مقاومت حرارتی ، کاهش آب اندازی در محصولات غذایی و بهبود قوام محصول می باشد. شرکت بازرگانی برنج مسعود فریدونکنار همواره بر این اصل معتقد است که محصولی سالم ، خوش طعم و خوش عطر را به مشتریان عرضه نماید. شرکت بازرگانی برنج مسعود فریدونکنار تحت نظارت معاونت غذا ودارو و اداره استاندارد می باشد و با ازمایشگاه همکار مورد اعتماد این سازمان ها  همکاری کرده و نمونه های برنج این شرکت از لحاظ سم آفلاتوکسین ، باقیمانده ی آفت کش ها و فلزات سنگین و همچنین سلامت بذر دانه ای برنج مورد آزمون قرار میگیرد. لذا از آنجا که فقط با انجام آزمون های دقیق می توان فرق بین محصولات تراریخته  را از غیر تراریخته تشخیص داد، سلامت دانه های برنج شرکت بازرگانی برنج مسعودفریدونکنار تحت آزمایشات دقیق آزمایشگاه همکار از نظر تراریختگی مورد ارزیابی قرار می گیرد که طبق آزمون های انجام شده برنج های این شرکت غیر تراریخته می باشد. همواره سعی و تلاش این مجموعه بر این است که برنج مورد نیاز خود را از زمین های کشاورزی  و کشاورزان نام آشنا که به طور مورثی کشاورزی میکنند و بذرهای سالم تولید می کنند  تهیه نماید لذا پس از بررسی های انجام شده در آزمایشگاه کنترل کیفیت از نظر سلامت بذر ، پخت نمونه های برنج و ارزیابی حسی عطروطعم برنج توسط ارزیاب و همچنین رویت ظاهری برنج از لحاظ میزان درصد دانه شکسته ، دانه گچی ، دانه های آسیب دیده و بند دانه اقدام به خریداری نمونه های برنج سالم مینماید. همچنین سلامت برنج از لحاظ میکروبی و شیمیایی نیز در آزمایشگاه شرکت توسط کارشناس های مواد غذایی بررسی میشود. دانه های برنج پس از بوجار و سورتینگ دقیق به صورت دانه های یکدست ، یک اندازه  با درصد شکسته کم ودر حدمجاز تعریف شده ی استاندارد تحت عنوان برنج دانه بلند درجه یک بسته بندی شده ودر خدمت مشتریان عزیز قرار میگیرد.

ارسال یک دیدگاه

0

بالا

X